Vasara uzņēmusi apgriezienus. Varam brīvbrīžos baudīt saules pieskārienus, peldēties siltos ezeros, upēs, jūrā. Ir mazināti ierobežojumi, un dzīve pamazām atgriežas ierastajās sliedēs. Uzturēšanās svaigā gaisā noteikti ir veselību un organisma vitalitāti veicinošs faktors, taču pēc bezrūpīgas atpūtas pludmalē, saulē var nākties konstatēt, ka āda tam nav bijusi gatava – parādījušies izsitumi, apdegums, aukstumpumpa.

Aukstumpumpa šādā karstumā? Jā! Aukstumpumpu rašanos vasarā var provocēt peldes un ilgstoša uzturēšanās ūdenī – it īpaši, ja imunitāte ir novājināta. Patiesībā tā ir herpes vīrusa ārējā izpausme, kas parādās šīs infekcijas slimības otrajā fāzē. Savlaicīgi reaģējot uz pirmo fāzi, kam raksturīgs lūpu vai deguna gļotādas iekaisums, nieze, dedzinoša sajūta vai arī vēl tikai sausas, sūrstošas, sasprēgājušas lūpas, slimību var ierobežot, atvieglot un pat apturēt. Herpes vīrusu lielākā daļa cilvēku iegūst, jau nākot pasaulē vai agrā bērnībā, tā kļūstot par vīrusa pārnēsātājiem. Daži to tā arī nekad neizslimo, citiem nākas cīnīties ar aukstumpumpām pat vairākas reizes gadā. Herpes vīrusa izraisītā infekcija otrajā fāzē ir īpaši lipīga, tādēļ arī šādā gadījumā ieteicams regulāri rūpīgi mazgāt rokas (ar kurām varam neapzināti, impulsīvi aizskart niezošās vietas), distancēties un izvairīties no kontakta ar apkārtējiem, pat ja nēsājat sejas masku, lai noslēptu „nesmukumu”.

Ādas kairinājumu var izraisīt saule, vējš, krasas temperatūras maiņas, potenciālie alergēni, jā, – arī ilgstoša sejas maskas nēsāšana. Tāpat niezi un izsitumus var radīt saskarsme ar mikroorganismiem, peldoties atklātās ūdenstilpēs. Kairinātāji var radīt apsārtumu, tūsku, ar šķidrumu pildītus pūslīšus, kreveles u.c., kas ar laiku var pārtapt par nopietnu iekaisumu.

Īpaši nepieciešams rūpēties par ādas aizsardzību no saules. Ļoti svarīgi izvēlēties aizsarglīdzekli ar atbilstošu SPF (saules aizsardzības faktora) rādītāju. Vasaras tveicē ieteicams izmantot krēmu ar 30 vai 50 SPF. To vajadzētu uzklāt un ierīvēt ādā jau 20 minūtes pirms došanās saulītē. Ja plānota pelde, noteikti jāizvēlas ūdensnoturīgs aizsarglīdzeklis. Jāpatur prātā, ka ātri iesauļoties nav iespējams. Noturīgs iedegums ienākas pamazām. Ilgstoši uzturoties saulē un nepietiekami aizsargājot ādu, ķermenis tiek pakļauts nevēlamai saulstaru iedarbībai – pat mākoņainā laikā var rasties saules apdegums, kam raksturīgs apsārtums, ādas lobīšanās, sūrstošas sāpes.

Aukstumpumpas, ādas kairinājuma vai saules apdeguma gadījumā ir būtiski veicināt lūpu un ādas ātrāku sadzīšanu.

Izmantojot unikālu biotehnoloģiju, Latvijā ir radīta ziede Larifan Ungo, kurai piemīt viss nepieciešamais, lai veicinātu ādas un gļotādu dzīšanu. Larifan Ungo sastāvā ir patentēta, dabiskas izcelsmes dsRNS (dubultspirāliskā ribonukleīnskābe), kas nodrošina dubultu iedarbību cīņā ar ādai un gļotādai potenciāli kaitīgiem faktoriem – palielina ādas dabīgās aizsargspējas un veicina dzīšanas procesu. Larifan Ungo ir ziede visai ģimenei.