Pēc jauki pavadītas brīvdienas bieži vien saņemam nepatīkamu pārsteigumu – āda apsārtusi, jau sāk veidoties aukstumpumpa uz lūpas, sajūtam herpes vīrusa izpausmju pirmo stadiju. Kāpēc tā notiek un kā rīkoties, pastāstīsim šajā rakstā. 

Ziemas laikā mūs piemeklējušās herpes vīrusa izpausmes mēdzam saukt par aukstumpumām, bet kā gan vasarā var aktivizēties šis vīruss?  Izrādās, līdzīgi aukstām, mainīgām temperatūrām, saules gaisma ir pierādīts herpes vīrusa izraisītājs.

Galvenie aukstumpumpas izraisītāji

Aukstumpumpas izraisa herpes vīruss, kas atrodams gandrīz 99% cilvēku. Reiz ieperinājies cilvēka organismā, tas to nekad neatstāj un daļai cilvēku arī nekad neaktivizējas. Citiem viena vai vairākas aukstumpumpas parādās vismaz reizi sezonā, kas nav nekas ārkārtējs. Ja tomēr herpes parādās teju katru mēnesi – tas var liecināt par novājinātu imūnsistēmu. Tā kā aukstumpumpa ir vīrusa izraisīta infekcija, tās aktivizēšanos lielā mērā ietekmē cilvēka imunitāte. Vāja imūnā sistēma bez aukstumpumpām var signalizēt arī ar citām ādas problēmām, piemēram, sastrutojumu rašanos pie niecīgākā ievainojuma, augoņiem un alerģiskas reakcijas parādīšanos.

Saskarsmē ar saules gaismu un UV starojumu var rasties ādas apdegums. Tas, iespējams, ir visbiežākais iemesls, kāpēc cilvēki, kuriem ir nosliece uz aukstumpumpām, cieš no šīs slimības uzliesmojuma tieši vasarā.

  • Saplaisājušas lūpas. Saules iedarbība var izraisīt lūpu sausumu un bojājumus. Bojātajos ādas apvidos biežāk var aktivizēties saaukstēšanās vīrusi.
  • Stress un nogurums. Laiskas vasaras dienas ir saistītas ar atslābināšanos un atpūtu, bet vasaras braucienu plānošana, tostarp finanšu lietas, var palielināt stresu un izraisīt vīrusa uzliesmojumu;
  • Pārtika ar augstu skābes līmeni. Vasarā mēdzam ēst vairāk šādas pārtikas, piemēram, apelsīnus, ananasus un salātus ar etiķa mērcēm;
  • Saules losjoni un krēmi. Losjoni aizsardzībai pret saules apdegumiem ir labi un derīgi, bet var aizsprostot poras, padarot ādu eļļaināku, kas savukārt palielina herpes vīrusa uzliesmojuma iespējamību.

Kā rīkoties? Daži padomi, kā novērst aukstumpumpas un herpes vīrusu vasarā

  • Atvēliet pietiekami daudz laika atpūtai un uzņemiet pietiekami daudz šķidruma – vajadzētu izdzert vismaz 6 – 8 glāzes ūdens dienā.
  • Aizsargājiet lūpas, piemēram, izmantojot Larifan produktus lūpu kopšanai. Piemēram, aizstājiet ikdienas lūpu balzamu ar Larifan lūpu balzāmu, lai pasargātu tās no saules iedarbības, mitrinātu, lai izvairītos no mikroplaisiņu veidošanās. Tā sastāvā iekļautais patentētais dabiskas izcelsmes komponents dsRNS Larifan piešķir balzamam papildu vērtību, jo uzlabo dabīgo lokālo aizsargspēju regulāciju, tādējādi pasargājot pret kaitīgu ārējās vides faktoru (tai skaitā vīrusu, baktēriju) iedarbību. Līdz ar to mazina herpes vīrusa aktivizācijas risku pie provocējošiem apstākļiem. 
  • Uzlabojiet imunitāti. Lietojiet C vitamīnu, kas dabiski atrodams tādos pārtikas produktos kā zemenes, kivi, brokoļi un tomāti.
  • Var lietot arī ledu. Ledus var palīdzēt mazināt saules apdeguma izraisītu pietūkumu un apsārtumu. Pēc tam uzklājiet mitrinošu balzamu.

Larifan un herpes vīruss

Larifan ir Latvijā radīti produkti, izmantojot unikālu biotehnoloģiju. To sastāvā ir patentēta, dabiskas izcelsmes dsRNS (dubultspirāliskā ribonukleīnskābe), kas aktivizē organisma dabīgās aizsargspējas un pasargā pret dažādiem kaitīgiem ārējās vides faktoriem, īpaši – pret vīrusu un mikrobu iekļūšanu un attīstību organismā.

Izmanto Larifan, lai izvairītos no saslimšanām, tai skaitā herpes vīrusa un elpceļu vīrusiem.