Vispārēja informācija par Larifan un tā produktiem

„Larifan” ir komerciālais nosaukums dabiskas izcelsmes dubultspirāliskai ribonukleinskābei (Acidum ribonucleinicum duplicatum), saīsināti dsRNS “Larifan”.

Larifan iegūst biotehnoloģiskā ceļā no E.coli baktērijām pēc to inficēšanas ar bakteriofāgu. Tas ir oriģināls preparāts, kas izstrādāts pagājušā gadsimta otrajā pusē Latvijas ZA Mikrobioloģijas institūtā (kura tagadējais nosaukums – RSU Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūts). Turpmāk Larifan bioloģisko īpašību izpētē piedalījušies arī vadoši PSRS zinātniskie institūti Maskavā, Ļeņingradā, Kijevā u.c. Larifana ražošana kopš 1997.gada notiek SIA “Larifāns” ražotnē Rīgā.

Eksperimentālie pētījumi (pirmsklīniskā izpēte) un dati, kas iegūti klīniskās izpētes gaitā, liecina, ka Larifans ir interferona (IFN) induktors un tā izraisītie bioloģiskie efekti var būt gan inducētā endogenā interferona, gan tiešs dsRNA molekulas darbības rezultāts.

Larifan preparātiem piemīt pleiotropas bioloģiskas aktivitātes, tādas kā spēja inducēt interferonu, izraisīt pretvīrusu, imūnmodulējošus, pretaudzēju un antimutagēnus efektus.

Larifan interferoninducējošā aktivitāte pierādīta gan cilvēkos, gan dažādu sugu dzīvniekos. Larifanu tāpat kā interferonu var uzskatīt par universālu pretvīrusu preparātu, jo tas pārtrauc vīrusu replikāciju etapos, kas kopīgi visiem vīrusiem.

Larifan antivirālie efekti konstatēti kā in vitro, tā in vivo. Audu kultūrās un dzīvnieku eksperimentos Larifan kavējis vīrusu reprodukciju un infekcijas procesu herpes, gripas, ērču encefalīta, koronavīrusu, encefalomiokardīta, Semiliki, Sindbis, Venecuelas encefalīta, Aujeski, trakumsērgas un citu vīrusu infekcijās. Parādīts kavējošs Larifan efekts uz eksperimentālas hlamīdiju infekcijas gaitu pelēs.
Antitumorāli efekti demonstrēti dažādos eksperimentālu tumoru modeļos, kā arī priekšmēģinājumos klīnikā.

Parādīta imūnmodulējoša darbība kā pie lokālas, tā parenterālas Larifan aplicēšanas. Lokāli pielietots Larifan izraisa lokālu limfocitozi un NK šūnu skaita palielināšanos. Larifan injekcijās aktivē makrofāgus, stimulē to fagocitāro aktivitāti, pastiprina NK aktivitāti, palielina aktīvo T-šunu skaitu, inducē T-ly citocidālo aktivitāti, darbojas kā adjuvants lietojot kopā ar specifiskām vakcīnām, pazemina vēlīno hipersensitivitāti.

Speciālās sistēmās novērota Larifan antimutagena darbība.

Pirmsklīniskos pētījumos konstatēts, ka Larifan preparātiem nepiemīt kancerogenas, mutagenas, lokāli kairinošas un alerģizējošas aktivitātes.
Par Larifan klīnisko efektivitāti liecina novērojumi, kas iegūti lietojot Larifan injekciju formā, kā arī daudzu gadu pieredze Larifan ziedes lietošanā. Larifan injekcijās pārbaudīts klīnikā kā pretvīrusu preparāts pie herpes un ērču encefalīta vīrusu infekcijām un kā imūnmodulators pie sekundāra imūndeficīta un onkoloģiskiem slimniekiem. Priekšmēģinājumi, kas veikti lietojot Larifan svecītēs parādījuši, ka preparāts ir aktīvs pie ,t.s., seksuāli transmisīvām slimībām – pret herpes, papillomas (condyloma acuminatum) vīrusu izraisītām infekcijām, kā arī kombinācijā ar antibiotikām dod labu terapeitisku efektu hlamīdiju infekciju gadījumos. Larifan svecīšu klīniskā izpētē konstatēts izteikts terapeitisks efekts slimniekiem ar recidivējošu herpes infekciju.

Klīnisko priekšmēģinājumu dati sniedz arī informāciju par Larifan panesamību un lietošanas drošību. Larifan injekcijās izrādījies nekaitīgs un labi panesams.

Larifan ziedes un Larifan svecīšu klīniskās izpētes periodā nevēlamas blakusparādības nav novērotas.

Ir izveidotas vairākas Larifan zāļu formas. Larifan ziedes forma ( Larifana ziede 0.05 %) kopš 1994.gada iekļauta Valsts zāļu reģistrā kā pretvīrusu preparāts un pārreģistrēta līdz 2004.gadam. Larifan injekciju formā reģistrēts 2004.gadā kā imūnmodulators un tā realizācija aptieku tīklā uzsākta kopš 2005.gada. Ar Larifan svecīšu formā 2003. gadā uzsākta (bet joprojām nav pabeigta) klīniskā izpēte pie recidivējošas herpes vīrusu infekcijas.

Larifan profilaktiskās devās iekļauts dažādos kosmētiskos produktos, tādos kā lūpu balzāms Larifan,zobu pasta Larifan un ziede Larifan Ungo 0,025%.
Ir arī aptiekās pieejami tādi produkti, kā aerosols Larifan Spray, kas paredzēts mutes dobuma un augšējo elpošanas ceļu aizsardzībai pret vīrusiem kā arī Larifan saturoši supozitoriji (3 dažādās devās) un pesāriji.

Larifan aktīvās substances ražotājs- SIA Larifāns. Larifan iegūšanas paņēmiens ir patentēts.

has been added to the cart. View Cart