Patiesībā mēs labi jūtam atšķirību starp veselīgu, drošu sauļošanos un “cepšanos” saulē. Ja pirmajā gadījumā jūtamies atpūtušies un sasmēlušies Saules vitamīnu un enerģiju, tad otrajā – esam Saules nogurdināti un ar apdegušu, sāpīgi jutīgu ādu. Tāpēc svarīgi katram pašam noteikt robežas sauļošanās procesā, ko palīdzēs veikt pieci praktiski padomi.
Iedegums un mode
Divi pretpoli – iedegums un aristokrātisks bālums – ir pastāvējuši vienmēr un visās kultūrās. Šķiet, senie grieķi un romieši pirmie atklāja sauļošanās veselīgos ieguvumus un nosauca to par helioterapiju (saules terapiju), pat aizejot tik tālu, ka sāka ierīkot solāriju savās mājās.
Taču tā bija franču dizainere Koko Šanele, kas 20. gadsimta 20. gados pirmo reizi padarīja iedegumu par modi. Šajā laikā viņa jau bija slavena ar saviem dizaina jaunievedumiem, bet iedegums bija nejaušība. Vidusjūras kruīza laikā Koko stipri iedega un, izkāpusi krastā Kannās, nonāca preses fotogrāfijās – tā radot jauna skaistuma ideāla precedentu.
1990. gados šis iedeguma ideāls sasniedza bīstami tumšu toni, liekot satraukties ārstiem un zinātniekiem. Par laimi, mūsdienās iedeguma pakāpe vairs netiek saistīta ar modi – vieni, kā piemēram, dienvidkorejieši, jūsmo par gaišu “porcelāna” ādu, citi, sevišķi mēs, ziemeļeiropieši, maksimāli cenšamies baudīt mūsu īsās vasaras sauli, zinot, cik tā nepieciešama veselībai.
Saules gaismas ietekme uz ādu
Iedegums ir saules staru iedarbības rezultāts. Atrodoties saulē, norit melanīna veidošanās process ādā, ķermenis ražo vairāk melanīna – dabiskā ādas pigmenta. Tas darbojas kā saules staru filtrs un var aizsargāt ķermeni no kaitīgiem ultravioletajiem (UV) stariem. Jo augstāks melanīna līmenis ādā, jo labāk tas aizsargā. Tomēr ar to nepietiek, lai pilnībā pasargātu no saules kaitējuma. Ja āda kļūst sarkana, tā jau ir apdegusi un bojāta.
Tomēr Saules stari mums ir vitāli svarīgi. Viens no galvenajiem sauļošanās ieguvumiem ir Saules gaismas ietekme uz vitamīna D sintēzi – organisms ražo D vitamīnu, kas ir nepieciešams kaulu stiprināšanai un imunitātes uzlabošanai. Kad āda absorbē saules gaismu un ražo D vitamīnu, šis cikls izraisa laimes hormonu – serotonīna un dopamīna – līmeņa paaugstināšanos, kas nozīmē ne tikai labāku garastāvokli, bet arī citus ieguvumus veselībai, piemēram, asinsspiediena pazemināšanos, asins recekļu veidošanās novēršanu u.c.
Ieguvumi no pastāvīgas sauļošanās
Bez šīs tūlītējās saules ietekmes regulāra sauļošanās var sniegt labumu arī ilgtermiņā kā profilakse pret tādām problēmām kā, piemēram:
- osteoporoze un kariess – nodrošinot D vitamīnu, kas ir būtisks kaulu un zobu stiprumam;
- ar vecumu saistīta redzes pasliktināšanās – D vitamīns palēnina ar vecumu saistīto tīklenes makulas deģenerāciju;
- menopauze – sievietēm, kuras pastāvīgi sauļojas, menopauze sākas vidēji piecus gadus vēlāk nekā tām, kuras saulē pavada mazāk kā stundu nedēļā;
- aptaukošanās – Saule uzlabo vielmaiņu, tāpēc sauļošanās nāk par labu cilvēkiem ar lieko svaru;
- ādas slimības – saules stari, sausinot un dezinficējot ādu, var palīdzēt pūtīšu, psoriāzes, neirodermīta gadījumos;
- garīgās problēmas – palielinot serotonīna līmeni, sauļošanās var pasargāt no sezonāliem garastāvokļa traucējumiem, kā arī palīdz cilvēkiem ar trauksmi un depresiju, īpaši kombinācijā ar citām ārstēšanas metodēm.