Gandrīz katrs cilvēks dzīves laikā ir sastapies ar kādu no mutes iekaisuma veidiem, ko vienā vārdā dēvē par stomatītu. Tā ir ļoti nepatīkama saslimšana – mutes gļotāda ir sakairināta un sāp, veidojas brūces un dedzinoša sajūta. Diemžēl tieši bērniem visbiežāk novērojamas stomatīta pazīmes, jo to imūnā sistēma vēl nav pietiekami spēcīga, lai uzvarētu nejaukos stomatīta izraisītājus – baktērijas un vīrusus.
Biežākais mutes dobuma iekaisuma paveids
Afta ir izplatītākais mutes dobuma iekaisuma paveids, otrajā vietā seko herpes vīruss mutes dobumā, bet ir arī herpes formas afta, kad vairākas čūliņas parādās vienā grupā. Afta kā atsevišķa sāpīga čūliņa mēdz parādīties vaiga iekšpusē, mutes pamatnē, zem mēles. Savukārt herpes biežāk parādās uz smaganām, mēles virsmas un cietajām aukslējām.
Aftozajam stomatītam raksturīgas atsevišķas, nedaudzas, virspusējas, ļoti sāpīgas čūlas jeb aftas, kamēr apkārtējā gļotāda paliek neskarta. Ap čūlām veidojas sarkana apmale. Tās pazūd un sadzīst aptuveni septiņās dienās, bet var parādīties atkal pēc dažāda ilguma starplaikiem, turpinoties gadiem ilgi.
Ja šī saslimšana skar bieži, vajadzētu vērsties pie ārsta un pārbaudīt veselību nopietnāk, jo dažas sistēmslimības arī var izpausties ar čūliņu veidošanos mutē. Pie zobārsta, ģimenes ārsta, bet vislabāk – pie mutes gļotādas speciālista – ieteicams doties arī tad, ja čūla nesadzīst divu nedēļu laikā, kļūst nesāpīga, bet tās malas – blīvākas, jo arī mutes dobumā var rasties ļaundabīgas izmaiņas.
Kas izraisa un kā atpazīt aftas
Stomatīts ir ļoti bieži sastopama mutes dobuma saslimšana. Cēlonis nav skaidrs, bet, iespējams, ir vairāki faktori, tostarp imūnsistēmas traucējumi vai patoloģiskas sekas, konservantu un zobu pastas sastāvdaļu iedarbība. Tas parasti pirmo reizi parādās bērnībā, jo bērniem ir tieksme bāzt mutē dažādus priekšmetus, uz kuriem var būt stomatīta izraisītāji. Aftozais stomatīts atkārtojas ar individuālu regularitāti, bet vismaz 75% cilvēku, kas slimo ar aftozo stomatītu, ir jaunāki par 30 gadiem.
Par aftas veidošanos brīdina dedzinošas sāpes, apmēram dienu vēlāk mutes mīkstajos audos izveidojas čūliņa. Cilvēkiem ar smagu uzliesmojumu var būt arī drudzis, piebrieduši limfmezgli kaklā un vispārēja nomāktība. Ārsti vai zobārsti nosaka diagnozi, pamatojoties uz pacienta sūdzībām un čūlu izskatu. Ārstēšana notiek ar mutes skalošanu un smagos gadījumos ar kortikosteroīdiem līdzekļiem.
Dažiem aftozā stomatīta pacientiem ir tikai viena vai divas saasinājuma epizodes pāris reižu gadā. Citiem aftas parādās pie mazākā kairinājuma, tāpēc ļoti svarīgi sekot līdzi visām iespējām tās novērst.
Kā novērst aftas
Liela nozīme stomatīta ārstēšanā un novēršanā ir pareizai mutes dobuma kopšanai. Jo īpaši cilvēkiem ar noslieci uz herpes stomatītiem un citiem iekaisuma procesiem mutes dobumā, kā arī izņemamo protēžu lietotājiem. Larifan mutes dobuma kopšanas produkti ir īpaši piemēroti, jo tie ne tikai mazina kairinājumu un nomierina mutes gļotādu, bet arī nodrošina imūnmodulējošas īpašības. Līdz ar to veicina organisma dabīgās pretvīrusu aizsargspējas.
Īpaši efektīvs līdzeklis, lai uzveiktu stomatītu un tā paveidus ir Larifan Mouthwash Total Care mutes skalojamais līdzeklis. Produktam piemīt antibakteriālas, antivirālas un nomierinošas īpašības.
Aktīvā viela dsRNS Larifan uzlabo organisma dabīgās aizsargspējas pret kaitīgiem vides faktoriem, to skaitā arī vīrusiem un baktērijām. Līdz ar to, iekļaujot Larifan Mouthwash ikdienas rutīnā, var būtiski samazināt stomatīta saslimšanas risku.
Larifan Moutwash Total Care ir ieteicams lietot vismaz 2 reizes dienā, kopā ar zobu pastu Larifan, lai nodrošinātu īpaši efektīvu iedarbību.