Ikviens, kam kaut reizi bijusi aukstumpumpa, zina, cik tā ir nepatīkama – sāp, kņud, sūrst un vēl briesmīgi neglīta. Aukstumpumpas parasti izraisa herpes vīrusa HSV-1 celms un viena no to raksturīgākajām pazīmēm ir ūdeņaini pūslīši, kas attīstoties pārvēršas čulgā. Kad čulga pārplīst, aukstumpumpu pārklāj krevele, kas pēc pāris dienām nokrīt. Sākot no pirmajām nepatīkamajām sajūtām līdz pilnīgai sadzīšanai paiet aptuveni 7–10 dienas. Gadu laikā par aukstumpumpām ir izveidojušies daudzi un dažādi mīti – gan par to, kāpēc tās rodas, gan kā tās izārstēt. Lūkosim saprast, kas ir tikai mīts, bet kas īstenība.
1. Mīts. Aukstumpumpa uzmetas tikai retajam.
Īstenība. Tiek lēsts, ka aukstumpumpas izraisītāja herpes vīrusa HSV-1 pārnēsātāji ir aptuveni 90 % pasaules iedzīvotāji. Tāpēc tas ir ļoti izplatīts un aukstumpumpa var uzmesties pilnīgi ikvienam, arī sirmā vecumā, kaut agrāk tā nekad nav bijusi.
2. Mīts. Aukstumpumpas ir tikai pieaugušajiem.
Īstenība. Vīruss ir tik plaši izplatīts un lipīgs, ka daudzi cilvēki ar to inficējas jau bērnībā, piemēram, ēdot ar vecāku karoti, dzerot no vecāku krūzītes vai vienkārši saņemot nevainīgu buču. Bieži vien bērni herpes vīrusu nodod viens otram bērnudārzā, jo tur nav iespējams ievērot distanci, kā arī mazuļi spēlējas ar vienām un tām pašām rotaļlietām. Dažkārt herpes vīruss maziem bērniem izpaužas ne tikai ar aukstumpumpu, bet var būt arī slikta pašsajūta, iekaisis kakls, drudzis.
3. Mīts. Ja aukstumpumpa jau vienu reizi bijusi, otrreiz tā neuzmetīsies.
Īstenība. Ja herpes vīruss HSV-1 ir nonācis tavā organismā, no tā nav iespējams atbrīvoties. Tiesa, mēdz būt tā, ka aukstumpumpa ir tikai vienu reizi dzīvē vai pat neuzmetas nekad arī tad, ja esi šī vīrusa pārnēsātājs, bet var būt arī tā, ka tās moka ik pēc pāris mēnešiem.
4. Mīts. Aukstumpumpa vienā dienā uzmetas, otrā jau pazūd.
Īstenība. Aukstumpumpa pilnībā sadzīst 7–10 dienu laikā. Lai gan tai nav nepieciešama specifiska ārstēšana, nepatīkamos simptomus atvieglot un dzīšanas procesu paātrināt palīdz tieši aukstumpumpām domāti bezrecepšu medikamenti – smēres un krēmi, kā arī sūkājamas želejkonfektes Larifan Laryngo, kas nomierina iekaisuma procesus mutes dobumā un rīkles galā, mazina kairinājumu kaklā un uzlabo pašsajūtu, tam piemīt arī viegla atsāpinoša darbība. Larifan Laryngo sastāvā iekļautais patentētais dabiskas izcelsmes komponents dsRNA Larifan ir efektīvs līdzeklis organisma dabīgo lokālo aizsargspēju regulēšanai, jo pasargā mutes gļotādu un rīkles galu pret dažādu kaitīgu ārējās vides faktoru iedarbību, īpaši – vīrusu un baktēriju attīstību un iekļūšanu organismā caur muti, tieši tāpēc šīs sukājamās želejkonfektes noder arī profilaktiski, lai aukstumpumpas vispār neattīstītos.
Smagākos gadījumos ārsti mēdz izrakstīt arī recepšu medikamentus, kas samazina vīrusa izplatīšanos un uzliesmojumu biežumu.
5. Mīts. Aukstumpumpa uzmetas pēc apaukstēšanās.
Īstenība. Pilnīgi iespējams, ka aukstumpumpa uzmetās tāpēc, ka biji apaukstējies un tobrīd tev pazeminājās imunitāte, kas ļāva vīrusam savairoties. Bet tikpat labi to var provocēt arī stress, nespēja tikt gala ar savām emocijām, hormonālas izmaiņas, piemēram, menstruāciju vai menopauzes laikā, pat sīkas traumas uz lūpām vai mutes dobumā. Tās mēdz parādīties arī pēc zobārsta apmeklējuma, lāzerterprocedūram, operācijas, permanentā meikapa izveidošanas. Nereti aukstumpumpu iemesls ir laikapstākļi – ziemā auksts vējš un sals, bet vasarā vējš un saule, jo to ietekmē lūpas kļūst sausas, sasprēgā un tajās rodas mikroplaisiņas. Tāpēc ikreiz, kad dodies ārā, uz tām ir uzklāj mitrinošu balzamu vai higiēnisko lūpukrāsu ar saules aizsargfiltriem.
6. Mīts. Aukstumpumpa ir tikai uz lūpām.
Īstenība. Lai gan aukstumpumpas visbiežāk uzmetas uz lūpām un zonā ap tām, tās mēdz būt arī uz vaigiem, mēles un degunā. Ja neievēro piesardzību, infekcija izplatās un aukstumpumpas var veidoties arī uz dzimumorgāniem, pirkstiem un pat acīs. Tas ir reti, taču ļoti bīstami un izraisīt nopietnas redzes problēmas.
7. Mīts. Lietojot vienu un to pašu kosmētiku aukstumpumpu dabūt nevar.
Īstenība. Veikalos pieejamie kosmētikas testeri ir viens no vienkāršākajiem veidiem, kā saslimt ar herpes vīrusu. Lūpu krāsa, ar ko pirms tevis lūpas uzkrāsoja kāds, kam bija aukstumpumpa vai sejas krēms, kurā pirktu iemērca kāds, kurš tikko apčamdīja savu aukstumpumpu ir visīsākie vīrusa perēkļi. Arī lietojot personīgo kosmētiku vislabāk izmantot kosmētikas otiņas, ko pēc tam izmazgā ar ziepēm. Ar šādi lietotu kosmētiku varēsi dalīties gan ar draudzenēm, gan meitu, ja vien arī viņas izmantos tīras otiņas un aplikatorus.
8. Mīts. Aukstumpumpa ir ļoti lipīga.
Īstenība. Aukstumpumpas jeb pareizāk sakot herpes vīruss HSV-1 ir ļoti lipīgas tieši aukstumpumpas stadijā – no pirmajiem simptomiem, līdz tā pilnībā sadzijusi. Tāpēc, ja uzmetas aukstumpumpa nekādā gadījumā nedrīkst to aiztikt ar rokām un pēc tam tās nenomazgāt, nedrīkst bučoties vai dot kādam buču, tāpat ēst un dzert no traukiem, kurus pēc tam lietos citi. Nekādā gadījumā nevar izmantot arī vienu un to pašu dvieli, zobu birsi un zobu pasta no tūbiņas jāuzspiež uz nomazgātas plaukstas un pēc tam no tās jāuzliek uz zobu birstes un rokas atkal jānomazgā.
9. Mīts. Aukstumpumpu var izārstēt ar zobu pastu.
Īstenība. Cilvēki uzskata, ka zobu pasta ir viens no līdzekļiem, ar kuru var veiksmīgi izārstēt aukstumpumpu. Dažās zobu pastās esošais nātrija dodecilsulfāts nomāc herpes vīrusa HSV-1 izplatīšanos. Tāpēc daudzi tic, ka uzklājot zobu pastu pie pirmajām aukstumpumpas pazīmēm, tā pazudīs. Jā, zobu pasta samazina netīkamos simptomus, jo tai piemīt atvēsinoša, atsāpinoša iedarbība, bet tā neārstē pašu aukstumpumpu. Ja tomēr vēlies izmantot zobu pastu, atceries, ka jutīgas ādas īpašniekiem tās iedarbība var kairināt ādu un izraisīt apsārtumu. Turklāt noņemot zobu pastu no aukstumpumpas, jābūt īpaši uzmanīgam, lai beržot netraumētu ādu un pašu aukstumpumpu.
Larifan – Tavai aizsardzībai!
Larifan ir Latvijā radīti produkti, izmantojot unikālu biotehnoloģiju. To sastāvā ir patentēta, dabiskas izcelsmes dsRNS (dubultspirāliskā ribonukleīnskābe), kas aktivizē organisma dabīgās aizsargspējas un pasargā pret dažādiem kaitīgiem ārējās vides faktoriem, īpaši – pret vīrusu un mikrobu iekļūšanu un attīstību organismā.
Izmanto Larifan profilaksei, lai izvairītos no saslimšanām, tai skaitā herpes vīrusa un elpceļu vīrusiem.